بهترین روش های رفع نشتی لوله آب و فاضلاب

رفع نشتی لوله آب و فاضلاب

نشتی لوله ها در خانه از شایع ترین اتفاق هایی است که به وفور رخ می دهد. نشتی لوله می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. اگر به موقع متوجه نشتی لوله ها نشوید ممکن است خسارات بسیار زیادی به بار آورند که رفع آن بسیار مشکل خواهد بود و هزینه بیشتری به دنبال خواهد داشت. با رفع مشکل نشتی لوله های منزل می توانید مانع از هدررفت زیاد آب شوید و از پرداخت هزینه های گزاف قبض آب نیز رها شوید. نشتی لوله ها در خانه یا به صورت چکه های ساده هستند و یا در برخی موارد شدت بیشتری دارند که در این صورت رفع آن ها نیاز به بهره گیری از کارشناسان فنی دارد. درصورتی که ساختمان در اثر نشتی لوله دچار آسیب شود، هزینه ترمیم آن بسیار زیاد خواهد بود. در این مقاله می خواهیم شما را با روش های رفع نشتی لوله ها در خانه و نحوه یافتن محل دقیق نشتی لوله ها آشنا سازیم تا پیش از دیر شدن و افزایش میزان نشتی آب، به رفع آن بپردازید.

نحوه تشخیص نشتی لوله ها در خانه

عوامل و فاکتورهای بسیاری هستند که نشتی لوله ها در خانه را نشان می دهند. با توجه و دقت به این نکات می توان درمورد نشتی آب، اطمینان لازم را به دست آورد. از انواع روش های تشخیص نشتی لوله آب در خانه می توان به تشخیص از روی قبض آب، ارقام کنتور، وجود قارچ یا کپک روی دیوار، هرگونه آسیب در دیوار یا کف و سقف زمین، بوی کپک زدگی و نم، صدای چکه دائم آب، نشتی آب به طبقات پایین اشاره کرد.

نحوه تشخیص نشتی لوله ها در هریک متفاوت است. بهتر است بدانید که هزینه قبض آب منزل بدون دلیل افزایش پیدا نمی کند. اگر به طور ناگهانی هزینه قبض زیاد باشد به معنای نشتی لوله ها در خانه است. در این صورت بهتر است کنتور آب را بررسی کنید و یا از کارشناسان فنی کمک بگیرید.

نحوه تشخیص نشتی لوله ها

یکی از روش های دیگر تشخیص نشتی لوله ها در خانه، بررسی کنتور آب است. اما در ابتدا باید از بسته بودن شیر آب اطمینان لازم را داشته باشید. سپس به سراغ کنتور رفته و نشانگر جریان آب و حرکت شمارشگر را بررسی کنید. اگر پس از بسته شدن شیر آب نیز، چرخ نقره ای داخل کنتور در حال حرکت باشد به معنای نشتی آب است.

در این صورت برای افزایش اطمینان از وجود نشتی، بهتر است ابتدا عدد کنتور آب را خوانده و سپس بعد از چند ساعت به طور مجدد بررسی کنید. در طی این چند ساعت، هیچ شیری باز نکنید. اگر عدد کنتور تغییر کند به معنای نشتی لوله ها است.

نشتی لوله آب در محیط مرطوب باعث ایجاد انواع قارچ ها و کپک ها می شود. این اتفاق در بسیاری از خانه های قدیمی رخ می دهد. در صورت وجود هرگونه قارچ و کپک روی دیوار نسبت به نشتی لوله ها در خانه اقدام کنید. یکی دیگر از نشانه های این اتفاق، رخداد هرگونه شکل خاص روی سقف، دیوار و کف خانه مانند شکل منحنی و تاب خوردگی نشان از نشتی لوله آب دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین روش های رفع بوی بد فاضلاب منزل

رفع نشتی آب در این صورت بسیار آسان است. چرا که نشتی لوله ها در اطراف آن رخ می دهد و به راحتی می توانید محل دقیق نشتی را پیدا کنید. البته در برخی موارد وجود رطوبت زیاد نیز باعث ایجاد چنین رخدادی می شود. آبی که از لوله های نشت می یابد باعث ایجاد بوی بسیار نامطبوعی می شود. در صورت استشمام هرگونه بوی رطوبت و نم به وجود نشتی لوله ها در خانه شک کنید.

افت ناگهانی فشار آب خود یکی از دلایل اصلی نشت آب است. زمانی که لوله آب نشت کند یا دچار ترکیدگی شود، قدرت و فشار لوله های آب کاهش می یابد. در برخی موارد که صدای چکه دائم قطره آب را می شنوید، بهتر است از دستگاه های مخصوص تشخیص نشت لوله آب استفاده کنید چرا که در غیر این صورت پیدا کردن محل دقیق نشتی آب بسیار سخت خواهد بود.

پیدا کردن محل نشتی لوله

نحوه پیدا کردن محل دقیق نشتی لوله

در زمان های قدیم، از تخریب منزل و مشاهده تمامی لوله های آب برای پیدا کردن محل دقیق نشتی آب استفاده می شود. در این روش چند محل مشکوک به نشتی لوله ها را مورد بررسی قرار می دادند تا جایی که محل دقیق آن را بیابند. چرا که به دستگاه ها و فناوری های جدید مجهز نبودند.

به مرور زمان با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه هایی ابداع شدند که به خوبی عمل پیدا کردن محل دقیق نشتی لوله های آب را نشان می دهند. در این روش هیچ نیازی به تخریب و مشاهده تمامی لوله های آب وجود ندارد. از جمله دلایلی که باعث نشتی آب از درون لوله های منزل می شوند می توان به فرسودگی لوله های آب، شکستگی لوله، یخ زدن آن ها در فصل زمستان و گیر کردن هرگونه اجسام خارجی در لوله اشاره کرد.

خدمات ما: لوله بازکنی و تخلیه چاه دهکده المپیک

امروزه از دستگاه صوتی برای پیدا کردن محل دقیق نشتی لوله آب استفاده می شود. این دستگاه با امواج صوتی سروکار دارد. به راحتی حرکات آب را شناسایی می کند و بدون هیچگونه تخریب، محل نشتی را می یابد. این دستگاه می تواند حرکات آب را تا عمق چهل سانتی متر در زمین تشخیص دهد. با افزایش عمق زمین، توانایی تشخیص این دستگاه کاهش می یابد.

در روش دیگر از دستگاه هایی استفاده می شود که مادون قرمز را از طریق گیرنده و فرستنده دریافت می کنند و با استفاده از آن، محل دقیق نشتی را می یابند. از این دستگاه برای تشخیص نشتی آب حتی در اعماق زیاد نیز استفاده می شود. علاوه بر این دو دستگاه، از دستگاه های دیگری مانند دستگاه تصویربرداری حرارتی، دوربین های آندوسکوپی، گازهای نیتروژن/هیدروژن استفاده می شود.

روش های رفع نشتی لوله آب و فاضلاب

تا این بخش از مقاله شما را با انواع روش های تشخیص محل دقیق نشتی لوله های آب، آشنا ساختیم. اکنون یکی از مهم ترین مواردی که باید به آن توجه داشت این است که چگونه می توان مانع از نشت آب از درون لوله های منزل شد. لوله هایی که از آن برای عبور آب در منازل استفاده می شوند، از جنس چدن، فولاد، مس، گالوانیزه و پی وی سی هستند.

روش های رفع نشتی لوله

نشتی آب ممکن است در محل اتصالات لوله های آب یا در لوله های حمام، شیر سرویس های بهداشتی و سینک باشد. تعویض لوله های آب بسیار پرهزینه است به همین دلیل از روش های ساده برای آب بندی این نوع نشتی استفاده می شود. از ساده ترین این روش ها می توان به استفاده از نوار های آب بندی، چسب های خمیری و یا چسب های نشت گیر اشاره کرد. این نوع چسب ها از لحاظ قدرت و میزان تحمل فشار متفاوت هستند. مانع از نشت آب می شوند و هزینه کمتری نیز به همراه دارند.

در برخی موارد نشتی آب ممکن است به دلیل پوسیدگی شیر واشر باشد. در این حالت بهتر است شیرواشر را تعویض کنید. اما فراموش نکنید که شیر آب اصلی زیرسینک را ببندید. در برخی موارد نشتی لوله ها در خانه ممکن است از توالت منزل باشد. در این صورت، باید ابتدا درب تانکر سیفون را برداشته و سپس چند قطره از رنگ خوراکی را درون تانکر بریزید.

بیشتر بخوانید: بهترین محلول لوله بازکن قوی برای توالت و لوله فاضلاب چیست؟

در این صورت آب درون سیفون به آب رنگی تبدیل می شود. سی دقیقه زمان دهید و سپس سیفون را بکشید. درصورت مشاهده آب رنگی در درون کاسه توالت، به وجود نشتی آب پی خواهید برد. فرسودگی لوله شوفاژ، وجود اختلال در سیستم لوله کشی ساختمان و استفاده از لوله های آهنی و نامناسب از جمله عواملی هستند که باعث ایجاد نشتی لوله ها در شوفاژ می شوند.

نشتی لوله های آب شوفاژ را می توان از وجود رطوبت، لکه های زرد روی دیوار و یا نم زدگی، حتی شنیدن صدای چکه مداوم آب تشخیص داد. عوامل بسیاری مانند استفاده از اتصالات نامناسب، استفاده از لوله های فلزی توکار، خوردگی لوله ها، انبساط و انقباض لوله ها، ترکیدگی لوله و غیره باعث ایجاد نشتی در شوفاژ می شوند.

سخن پایانی

نشتی لوله ها در خانه یکی از مهم ترین مشکلاتی است که بسیار از افراد را درگیر خود ساخته است. نشتی لوله ها می تواند دلایل بسیاری داشته باشد که می توان از روش های متفاوتی برای رفع آن ها استفاده کرد. اگر نشتی آب به موقع رفع نشود باعث ایجاد آسیب های جدید و صرف هزینه گزاف می شود. با مطالعه کامل این مقاله می توانید نسبت به روش های رفع نشتی لوله ها در خانه و نحوه پیدا کردن محل دقیق نشتی ها، اطلاعات لازم را به دست آورید.

سوالات متداول

  1. چگونه می توان به نشتی لوله ها در خانه پی برد؟

    از طریق افزایش بی رویه هزینه قبض آب، افزایش ارقام کنتور، وجود قارچ روی دیوارها، شنیدن صدای چکه آب، بوی نم و رطوبت، افت ناگهانی فشار آب می توان به نشتی لوله ها در خانه پی برد.

  2. از چه روش هایی برای تعیین محل نشتی لوله های آب و فاضلاب استفاده می شود؟

    از روش های سنتی و جدید برای تعیین محل نشتی لوله ها در خانه استفاده می شود. از روش های جدید می توان به استفاده از دستگاه صوتی و دستگاه مادون قرمز اشاره کرد.

  3. استفاده از دستگاه های جدید برای رفع نشتی لوله آب چه مزایایی دارند؟

    دستگاه های جدید به هیچ عنوان برای تعیین محل نشتی لوله آب، باعث تخریب منزل نمی شوند و می توانند تنها با تشخیص صدای حرکت آب یا ارسال مادون قرمز محل دقیق آن را تعیین کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *