5 روش آسان و فوری لوله بازکنی خانگی

لوله بازکنی خانگی

گرفتگی لوله های منزل یکی از مشکلاتی است که برای هرکسی رخ می دهد. گرفتگی این نوع لوله ها دلایل بسیار زیادی دارند. در برخی موارد گرفتگی ها به گونه ای شدید هستند که نمی توان آن ها را با استفاده از روش های آسان لوله بازکنی در منزل، باز کرد. اما برخی دیگر به راحتی با استفاده از چند روش آسان به راحتی باز می شوند. بوی نامطبوع فاضلاب یا فشار کم آب نشانه هایی از گرفتگی لوله هستند. به خاطر داشته باشید بهتر است درمراحل اولیه نسبت به رفع گرفتگی لوله اقدام کنید در غیراینصورت خسارات بی شماری به بار می آید که هزینه حل آن بسیار مشکل خواهد بود. در این مقاله می خواهیم شما را با 5 روش آسان و فوری لوله بازکنی در منزل و دلایل گرفتگی لوله ها آشنا سازیم.

روش های لوله بازکنی در منزل

اگر میزان گرفتگی لوله های منزل درکمترین میزان باشد، می توان آن را به راحتی با استفاده از روش های خانگی برطرف کرد. از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.      استفاده از فنر لوله بازکنی دستی

استفاده از فنر لوله بازکنی دستی بهترین روش برای برطرف کردن آسان گرفتگی های لوله است. اگر دسترسی به این نوع ابزار ندارید می توانید گیره آویز لباس یا کت شلوار خود را به حالت صاف درآورده و سپس از آن به عنوان فنر لوله بازکنی استفاده کنید. پس از آن، با استفاده از انبر، انتهای آویز لباس را به شکل قلاب دراورید.

توجه داشته باشید در هنگام استفاده از این نوع ابزار برای بازکردن گرفتگی لوله، تمامی گرفتگی ها را به سمت داخل هل ندهید. معمولا از این روش برای خارج کردن مو و مواد زائد از درون لوله ها استفاده می شود. پس از خارج کردن مو و مواد زائد از درون لوله، مقداری شوینده درون آب داغ بریزید و سپس آب را با سرعت بالا درون لوله ریخته و گرفتگی آن را از بین ببرید.

2.      استفاده از محلول نمک و سرکه

محلول نمک و سرکه یکی از بهترین و آسان ترین روش ها برای از بین بردن گرفتگی لوله ها در منزل می باشد. برای تهیه این نوع محلول می توانید یک سوم فنجان از هرکدام از دوماده را با یکدیگر ترکیب کنید و سپس محلول به دست آمده را با سرعت بالا درون لوله بریزید. ورود این دو ماده درون لوله ها باعث ایجاد گاز می شود.

بیشتر بخوانید: بهترین روش های رفع نشتی لوله آب و فاضلاب

در هنگام ترکیب این دو ماده، محلول در حال جوشیدن می شود که در این حالت باید درون لوله ها ریخته شود. با استفاده از این محلول می توان موهای زائد و مواد پسماند را از درون لوله ها از بین برد. بهتر آن است که این روش را در آخر شب انجام دهید که تا صبح محلول درون لوله ها باقی بماند.

3.      نحوه تمیزکردن لوله زانویی سینک

لوله زانویی زیر سینک ظرفشویی یکی از لوله هایی است که به وفور دچار گرفتگی می شود. در صورت رخداد گرفتگی در لوله های آشپزخانه، ابتدا اتصالات آب را بررسی کنید. سپس لوله دوقلو زیر سینک ظرفشویی را باز کنید. با باز کردن لوله ها می توانید مواد داخل آن را مشاهده کنید. با تمیز کردن مواد آلوده و کثیف درون لوله ها، مشکل حل می شود.

4.      تخلیه چاه خانگی

برای تخلیه چاه خانگی و از بین بردن گرفتگی لوله ها در منزل با روشی آسان، ابتدا باید لوله u شکل فاضلاب منزل را باز کنید. یک سطل بزرگ زیر لوله قرار دهید. اتصالات آن را باز کنید. پس از باز کردن لوله، آن را برعکس کنید تا مواد آن درون سطل بریزند. برای افزایش تمیزی لوله ها می توانید از یک مسواک نیز برای تمیزکردن درون لوله ها استفاده کنید.

5.      استفاده از جوهر نمک

جوهر نمک یکی از موادی است که خاصیت اسیدی دارد. این محصول می تواند به تنهایی باعث بازشدن لوله های گرفته منزل شود. به خاطر داشته باشید که جوهرنمک باعث ایجاد سوختگی های بسیار شدیدی می شود. درنتیجه استفاده از دستکش و محافظ چشم را فراموش نکنید.

برای تهیه این محلول، یک سطل بزرگ انتخاب کنید. درون آن، سه چهارم آب بریزید و سپس سه فنجان چای خوری جوهرنمک به آب اضافه کنید. سپس آن را به خوبی هم بزنید. محلول را پس از آماده شدن درون لوله گرفته شده بریزید و چند ساعت زمان دهید. سپس با آب داغ لوله را بشویید.

دلایل گرفتگی لوله های منزل

گرفتگی لوله های منزل ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. عوامل زیادی مانند افتادن اشیا مختلف درون لوله، افتادن دستمال توالت درون آن، لوله کشی نامناسب و غیره باعث گرفتگی لوله های منزل می شوند. دربرخی موارد شدت گرفتگی ها به گونه ای افزایش می یابند که باعث بالا آمدن آب از چاه آشپزخانه، حیاط و دستشویی می شوند.

 • گرفتگی لوله ها در اثر تعمیر ساختمان

در هنگام تعمیر ساختمان، تکه های سیمان و یا بنایی وارد لوله ها می شوند. درنهایت باعث گرفتگی آن ها می گردند. بهتر است قبل از اینکه به تعمیر ساختمان بپردازید، درپوش چاه فاضلاب را بگذارید.

 • افتادن دستمال توالت

برخی از افراد دستمال توالت خود را درون چاه می اندازند که این اتفاق باعث گرفتگی لوله فاضلاب دستشویی می شود. برای باز کردن لوله ها می توانید از اسید لوله بازکنی یا فنر لوله بازکنی استفاده کنید.

 • افتادن اشیا درون لوله ها

در برخی موارد ممکن است به طور ناخوداگاه و تصادفی، اشیایی درون چاه بیفتند. بهتر است اشیای ریز با خود به توالت نبرید.

بیشتر بخوانید: بهترین محلول لوله بازکن قوی برای توالت و لوله فاضلاب چیست؟

 • گرفتگی لوله آشپزخانه در اثر چربی و روغن

روزانه مقادیر زیادی از روغن و چربی از طریق سینک ظرفشویی وارد فاضلاب می شوند. چربی دارای حالت چسبندگی است به همین دلیل به لوله های اطراف فاضلاب می چسبد و باعث گرفتگی آن می شود.

از دیگر دلایل گرفتگی لوله های منزل می توان به لوله کشی نامناسب لوله فاضلاب نیز اشاره کرد.

سخن پایانی

لوله های منزل به طور مکرر با توجه به دلایل مختلف مانند ورود اشیا به درون لوله ها یا انباشت چربی درون آن ها مسدود می شوند. در این صورت اگر میزان گرفتگی زیاد باشد از کارشناسان فنی برای حل ان استفاده می شود. اگر میزان گرفتگی کم باشد می توان از روش های اسان و فوری لوله بازکنی در منزل استفاده نمود. با استفاده از چند روش ساده می توانید به راحتی بدون صرفه هزینه، لوله های منزل خود را باز کنید.

سوالات متداول

 1. چه دلایلی باعث گرفتگی لوله های منزل می شوند؟

  گرفتگی اشیا درون لوله ها، انباشت چربی و پسماند مواد غذایی، افتادن دستمال کاغذی درون لوله ها، لوله کشی نامناسب از دلایل گرفتگی لوله ها هستند.

 2. از چه روش هایی برای لوله بازکنی در منزل استفاده می شود؟

  از محلول سرکه و نمک، محلول جوش شیرین، فنرزنی دستی و غیره برای باز کردن لوله ها در منزل استفاده می شود.

 3. چگونه می توان دستمال توالت را از لوله دستشویی خارج کرد؟

  با استفاده از یک چوب می توانید دستمال را از ابتدای لوله خارج کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *